header-slika

Pedagoško-psihološka služba

Dragi naši učenici, dragi roditelji,

Psihološko pedagošku službu Četvrte gimnazije u Beogradu čine školski psiholog i pedagog. Naš glavni cilj i ono zbog čega smo tu jeste da pomognemo vama, da pružimo pomoć u svim poteškoćama koje se jave i podršku u vašem rastu i razvoju. Učinićemo sve da vam školski dani prođu i ostanu u lepom sećanju. Dođite kod nas ukoliko želite sa nekim da porazgovarate, ukoliko vam treba savet ili lepa reč i ukoliko smatrate da zajedno možemo uraditi nešto za napredak svakog od vas pojedinačno i naše škole u celini.

Obratite nam se ako…

  •  … imate problema sa učenjem. Školski psiholog i pedagog pokazaće vam i naučiti vas kako se uspešno uči, kako da organizujete svoje vreme i obaveze, kako da kreativno i aktivno učite i osmislite gradivo, povećate svoju motivaciju, i kako da prevaziđete trenutne probleme koji se svakome mogu desiti, i popravite ocene. Nemojte odlagati problem, rešite ga.
  • … imate emocionalnih poteškoća i želite sa nekim to da podelite. Ukoliko imate dilema oko toga kako se osećate, želite savet kako to da prevaziđete, i pre svega, razumevanje za svoj problem, na pravom ste mestu. Poverljiv razgovor sa stručnim licem pomoći će vam da shvatite šta se dešava u tom trenutku sa vama, omogućiti vam da naučite da se nosite sa tim, i rešite svoj problem na taj način da se on ne ponovi. Ne možemo rešiti vaš problem – ali možemo vam pomoći da ga sami rešite.
  • … ste roditelj i ne možete samostalno da izađete na kraj sa adolescentnim krizama vašeg deteta i problemima u učenju koje ono ima. Faza razvoja adolescencije sa sobom nosi brojne kritične tačke, i kao posledicu mogu imati lošije ocene, buntovno ponašanje, promene u ponašanju i reagovanju. Dođite da pričamo o tome.
  • … imate dileme oko svog daljeg školovanja i budućeg zanimanja. Profesionalna orijentacija je sastavni deo aktivnosti PP službe. Obuhvatnom procenom vaše informisanosti, motivacije, profesionalnih interesovanja i kompetencija i karakteristika ličnosti, zajedno dolazimo do opcija za vaše dalje obrazovanje. Ako imate bilo kakve nedoumice ili želite da potvrdite svoj izbor, obratite nam se.
  • … ste žrtva bilo kog oblika verbalnog, fizičkog ili emocionalnog nasilja. Nasilje je strogo zabranjeno u školi i svako od vas je u svojoj školi zaštićen od bilo kakvog oblika zlostavljanja od strane vršnjaka i zaposlenih lica. Nemojte prikrivati nasilje. Prijavite ga.
  • … želite više od svog obrazovanja. Psihološko pedagoška služba naše škole tradicionalno sarađuje sa Istraživačkom stanicom Petnica i Regionalnim centrom za talente, Kancelarijom za mlade, kao i brojnim nevladinim organizacijama i ustanovama kulture. Ako imate kreativne ideje za edukativna predavanja ili radionice, ako želite da volontirate, ako smatrate da možete doprineti razvoju škole, ali i ako želite da unapređujete vlastita znanja, veštine i zdrav stil života, pomoći ćemo vam i usmeriti vas.

Dobrodošli!

Pedagog Marina Nadejin Simić

Psiholog Dunja Reljić

VEOMA JE AKTUELNO: 

PSIHOLOŠKI SAVETI U SITUACIJI KRIZA

Tokom života dešavaju se različiti događaji koje mogu da poremete životni tok. Neki od njih su poželjni poput, venčanja, dobijanja deteta, preseljenja u željeni stan. Neki od tih dogadjaja su nam veoma uznemiravajući i da možemo da biramo, najradije bismo ih izbegli, npr. gubitak članove porodice, bolesti, gubitak posla.

Svaki od ovih dogadjaja na psihološkom planu uvodi nas u stanje krize. Kriza je stanje koje prepoznajemo po tome što nam je poremećen način svakodnevnog funkcionisanja do tada i trudimo se da uspostavimo ravnotežu i da se prilagodimo situaciji.

Trenutno stanje poplava je masovna promena  u spoljašnoj sredini. Ovakva stanja nas opominju da postoji pretnja biloškom opstanku, uzdrmavaju nam iluziju da smo neprovedivi i da je svet sigurno mesto. Uticaj na svakoga od nas postoji u nekoj meri. Najveći uticaj je kod ljudi koji su neposredno ugroženi i koji su im pomagali, a najmanji uticaj je kod ljudi koji samo preko masovnih medija saznaju nešto o tome.

Kada  se događaju ove situacije možemo da imate neke od ovih simptoma:

  • Telesni:  glavobolje, gubitak apetita, napetost mišića, teškoće u spavanju,
  • Emocionalni: anksioznost, strah, tužno raspoloženje, košmarne snove, nalete tuge i plača, osećanje da bespomoćnosti, beznadežnosti
  • Na planu ponašanja: slaba koncetracija, da lako planemo, da ne želimo mnogo da se družimo sa drugima, teškoće u komunikaciji sa drugima.

Ovi simptomi ne znače da smo bolesni. Oni nam govore da treba malo da usporimo tempo i da damo sebi vremena da se suočimo sa situacijom. Važno je da se prvo pobrinemo za osnovne stvari: spavanje, hrana, da se podsetimo da smo dobro i da možemo da izadjemo na kraj sa situacijom.

Kao što organizmu treba vremena da zaraste ogrebotina, tako i nam i psihički treba vreme da događaj prihvatimo. Vreme trajanja krize je četiri do šest nedelja.

Preporuka učenicima, roditeljima i nastavnicima je da smanje praćenje informacija na najmanju moguću meru. Dodatne vesti o dešavanjima nas uvek ponovo uznemiravaju, izaberite vreme i sredstva informisanja koja ćete pratit, npr. ujutro  i uveče po pola sata.

Ako osetite da imate neke nalete straha i tuga dok pratite vesti, pričate sa prijateljima o tome, obratite pažnju na disanje (disite duboko, iz stomaka i izdišite polako) i podsetite se da ste bezbedni, da je situacija pod kontrolom.

Sasvim je u redu da nastavite sa svojim svakodnevnim životom i obavezama, nije ništa neobično i nenormalno ako ne osećate da ste pogođeni ovom situacijom. Svako od nas doživljava stvari na različite načine.

Ukoliko pomažete i volontirate, vodite računa o sopstvenim mogućnostima. Nemojte se precenjivati i iscrpljivati. Volontiranje može da traje maksimalno  6 časova u kontinuitetu i to kada završite sa svojim svakodnevnim obavezama. Biće sasvim dovoljno vremena i prilika da date svoj doprinos i pomognete.

Nakon završetka volontiranja, razmenite utiske: kako vam je bilo, da li vam je nešto bilo teško, šta vas je obradovalo…

Psihološko-pedagoška služba stoji na raspologanju svim zaposlenima, učenicima i roditeljima ukoliko želite da podelite, prokomentarišete neko iskustvo ili želite da se raspitate kako da budete efikasni pomagači.

Želimo da posavetujemo učenike na koji način mogu da ostvare bolje rezultate u učenju… pogledajte