Interdisciplinarni projekti

,,Tunel istorije“ u našoj školi - prvi u nizu

Dana 16. maja 2017. godine sa početkom od 19.00 časova otvoren je prvi u nizu ,,Tunel istorije“ u našoj školi. Ovaj prvi ,,Tunel“ posvećen je velikom srpskom pesniku Vladislavu Petkoviću Disu. Vladislav Petković Dis rođen je 10. marta 1880. godine u Zablaću. Bio je srpski pesnik i rodoljub. Radio je kao učitelj u školi, kasnije je radio i kao izveštač sa fronta u Balkanskim ratovima. Još u osnovnoj školi napisao je svoju prvu pesmu pod nazivom ,,Na prozoru sveća gori“ i to na nemačkom jeziku. Bio je oženjen Hristinom-Tinkom, poštanskom službenicom. Sa njom je imao svoje dece. Umire 17. maja 1917. u Jonskom moru kada se utpio u vrtlogu. U njegovu čast gradska biblioteka je organizovala manifestaciju ,,Disovo proleće“ koja počinje svake godine 10. marta na dan njegovog rođenja i time obeležava sećanje na pesnika. Učenici naše gimnazije inspirisani gradivom koje su naučili na času odlučili su da naprave jedan kratkometražni film i izložbu posvećenu Vladislavu Petkoviću Disu. Pored Ivane Bokić i Nikoline Radović, profesora srpskog jezika i književnosti, Dragane Linta, profesora istorije i Snežane Paranosić, profesora likovne kulture u organizaciji projekta učestvovali su i učenici: Vlahović Maša, Vuković Maša, Despić Maja, Lipovina Nikoleta, Beljić Helena, Spasojević Maja, Grbić Jelena i Dimitrijević Darija. Dok su u realizaciji i snimanju filma učestvovali Zec Matija, Ivanović Milan, Janković Filip, Banjac Aleksa, Đorđević Vanja, Kostić Jelena, Grubješić Nađa kao glumci, dok je Jelenković Nikola bio u ulozi asistenta režije, Radović Nikolina je bila zadužena za scenario filma a Todorovski Jovan stoji iza režije i zajedno sa svojim kreativnim centrom Joca Art potpisuje produkciju ovog filma.

Početkom sledeće školske godine imamo u planu da napravimo još ,,Tunela istorije” i da na zanimljiv i kreativan način odamo počast nekom od naših velikana kako umetnosti i sporta tako i nauke i književnosti.

Film možete pogledati na: http://www.dailymotion.com/video/x5mk5ss_film-u-cast-vladisalva-petkovica-disa_shortfilms